Sykkelferie med øyhopping på Helgelandskysten
Sykle fra Brønnøysund via Vega, Herøy og Dønna til Sandnessjøen på en tur der reisen mellom øyene er en del av opplevelsen. Underveis kombineres gode sykkeletapper med ferger og båter, lokale matopplevelser, kystkultur og noen av Helgelands mest kjente naturattraksjoner.
En velprøvd favoritt – med en ny vri
Sykkelturene våre på Helgelandskysten har vært arrangert siden 2022, og rundt 1000 gjester har syklet med oss. I 2027 bygger vi videre på erfaringene fra disse turene – men gir reisen en ny rute og enda mer øyliv.
Denne gangen starter turen i Brønnøysund og avsluttes i Sandnessjøen. Underveis går reisen via Torghatten, Vega, Tjøtta, Herøy og Dønna. Det gir mer tid ute i øyriket – og samtidig gode forbindelser til og fra turen med fly, Kystruten, hurtigbåt og buss.
Fra Brønnøysund til Sandnessjøen – fra øy til øy
Torghatten og Sør-Helgeland
Start mellom fjell og hav utenfor Brønnøysund, med Torghatten som første store naturattraksjon.
Verdensarven Vega
Ta sykkelen med over fjorden og inn i kulturlandskapet i Vegaøyan verdensarvområde.
Ut i øyriket
Fra Tjøtta går turen videre mot Herøy og Dønna – et landskap av lave øyer, sund og broer med Helgelandsfjellene som bakteppe.
Dønna og De Syv Søstre
Mot slutten av reisen venter Dønnes og utsikten fra Dønnesfjellet, før turen avsluttes i Sandnessjøen med De Syv Søstre som kulisse.
Inkludert:
- Reiseleder med følgebil
- Bagasjetransport
- All båttransport underveis
- 5 overnattinger med frokost
Overnatting:
- Torghatten Camping & Strandrestaurant, Brønnøysund
- Vega Havhotell, Vega
- Fiskemottaket, Augustbryggo, Herøy
- Dønna Rorbuer Bøteriet / Skolestua på Dønnes Gård, Dønna
- Scandic Syv Søstre, Sandnessjøen
Inkludert mat:
- Frokost alle dager
- 1 lunsj
- 3 middager

